08 Ocak 2018 Pazartesi, 13:26
Erhan ERTARMAN
Erhan ERTARMAN erhan@ertarman.com Tüm Yazılar

WRC (Dünya Ralli Şampiyonası) Türkiye’de…

WRC (Dünya Ralli Şampiyonası) Türkiye’de…

Dünyanın en heyecanlı motorsporları serileri arasında başı çeken Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) 1973 yılında tarihi Monte Carlo Rallisi ile başladı. FIA tarafından belirlenen dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılmakta. 2003, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında Türkiye ‘de de yapılan yarış, 2007 yılında takvimden çıkarılmıştı.

FIA Dünya Motor Sporları Konseyi, 13 yarıştan oluşan 2018 Dünya Ralli Şampiyonası’na Türkiye’yi de dahil etti.

Güvenlik problemleri ile nedeniyle gelecek yıl takvimden kaldırılan Polonya Rallisi’nin yerini alacak ‘Rally Turkey’, 2018 Dünya Ralli Şampiyonası’nın 10’uncu yarışı olarak 13-16 Eylül 2018 tarihleri arasında Marmaris ve çevresinde gerçekleşecek.

Dünya Ralli Şampiyonası yılda 700 milyonda fazla izleyiciyi cezbetmektedir.

Bunlardan 4 milyondan fazla kişi 2017 yılında 13 WRC müsabakasını takip ederken 1350 gazeteci akredite olarak yarışları takip etti. Dünya çapında 155 yayın alanında 12.900 saat izlenmiştir. Ekonomik ve turizm katkısı oldukça büyük.

Türkiye satış ve imalat açısından çok önemli bir otomotiv pazarı ancak otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2017 yılı dokuz aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,44 azalarak 627.343 adet olarak gerçekleşti. Ford, Hyundai, Citroen ve Toyota gibi fabrika takımlarının yarıştığı ülkeler de satış grafiklerinin yükseldiği gözlenmiş.

Gelecek yıl için yapılan bir diğer tarih değişikliği Britanya ve İspanya arasında yaşandı. Britanya Rallisi, takvimde İspanya’nın önüne taşındı.

Monte Carlo ve İsveç Rallileri ise kış arasını uzatmak hedefi ile birer hafta ileriye çekildiler.

Meksika, Arjantin Portekiz, İtalya ve Avustralya’nın WRC organizatörleriyle olan anlaşmaları sonuçlandırması gerekiyor ancak bu, rallilerin geleceği açısından bir sorun teşkil etmiyor.

Ancak İtalya Rallisi’nin ana karaya veya ülkenin kuzeyine taşınabileceği konusunda spekülasyonlar da mevcut. Paris’te gerçekleştirilen Dünya Motor Sporları Konseyi toplantısında ayrıca, R5 otomobillerde vites kulakçıklarının olmayacağını açıkladı.

Yeni oluşturulan ‘Ralli Güvenliği Timi’ ise, organizatörlerin güvenlik önlemleri bakımından tatmin edici seviyeye ulaşmasını güvence altına alacak.

Dünya Ralli Şampiyonası’na (WRC) son olarak 7 yıl önce ev sahipliği yapan Türkiye’nin bu büyük organizasyonu yeniden almasını sağlayan federasyon başkanı Serkan Yazıcı, “Bize inanarak bu organizasyonu ülkemize yeniden getirmemize destek olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Spor Genel Müdürümüze ve tüm bakanlık çalışanlarına, Spor Toto Teşkilat Başkanımıza, Muğla Valimize, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Muğla Gençlik Spor İl Müdürümüze, Ula ve Marmaris Belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Ülkemiz ve sporumuz adına çok mutluyuz” açıklamasını yaptı.

Marmaris ve çevresinde kararlaştırılmasının ardından 2018 yılında yarış süresince Marmaris’te 50 bin misafir ağırlanacağını ve şimdiden otel rezervasyonlarının başladı.
WRC nin tekrar ülkemize gelmesi için büyük emek harcayan başta TOSFED (Türkiye Otomobil Federasyonu) başkanı Serkan Yazıcı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz