23 Ağustos 2017 Çarşamba, 15:55
Cansel ORUÇ
Cansel ORUÇ canseloruc@gmail.com Tüm Yazılar

Geleceğin markası Tesla mı?

Değişmeyen tek şey değişim.

 

Ayakta kalanlar da değişimi önceden görüp, hazırlıklarını bu değişime göre yapanlar. Teknoloji, bilim artık o kadar hızlı ilerliyor ki, bazen yetişmekte zorlanıyoruz. Daha yeni dizel ve LPG’lli araçları konuşurken, bugün artık elektrik ve sürücüsüz araçlar gündemimizde. Ama belki de en acı olan, her değişim ve gelişim ile birlikte, bazı markaların yok olması ya da bu değişime hızla ayak uyduramaması.

 

Aslında burada belki de en güzel örnek Nokia.

 

Bin dönemin cep telefonunda en çok tercih edilen markası, akıllı telefon ve dokunmatik ekran değişiminde yerini alamadı ve silindi. Şimdi yeniden pazara girmeye çalışıyor.

 

Benzer bir süreç de otomotiv sektöründe yaşanıyor

Elektrikli otomobil denilince artık ilk akla gelen marka Tesla. 2003 yılında kurulan Tesla şimdiye kadar üç farklı model piyasaya sürdü. Bugün otomotiv sektöründe en çok takip edilen ve her yaptığı olay olan marka Tesla. Tesla, Roadster, Model S ve Model X’e ilave olarak bu yılsonunda dördüncü olarak Model 3 ile piyasaya girmeye hazırlanıyor.

 

Biz belki sadece üretim yapan fabrikaları yakından takip ediyoruz. Bugün Avrupa’da da ciddi otomobil üretimi yapılıyor. Ama ne acıdır ki hayatımıza daha yeni giren Tesla markasının her adımı olay olurken, yıllardır kullandığımız ve trafikte görmeye alışık olduğumuz markaların yeni modelleri o kadar dikkat çekmiyor.

 

Tesla’nın yeni aracı S P100D’nin tek bir şarjla 1078 kilometre kat etmeyi başardığını otomobiller ile ilgilenen herkes biliyordur.

 

Tesla Autopilot adlı kendi sürüş teknolojisini seri üretim araçlarına entegre etmek için de çalışıyor. Artık otomobil sektörü de kendini teknolojiye adapte etti ve bu yönde hızla ilerliyor. Sürücüsüz araçlardan sonra belki de sıra uçabilen otomobillere gelir.

 

Geleceğin ne getireceğini bilemeyiz, ama değişime ayak uydurduğunuz sürece varsınız. Yoksa devrin ürünü, markası olarak kalırsınız. Bugün Tesla geleceği ayak uydurmanın yanında geleceği şekillendiriyor.

 

Rakip çıkar mı hep birlikte göreceğiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz